Były szef marynarki wojennej Niemiec chwalił Putina. Kożuszek: ten punkt widzenia podziela większość elit
- Niemcy blokują de facto politykę całego Zachodu. Wypowiedź - już byłego - admirała głównodowodzącego marynarką Niemiec (...) [to] punkt widzenia, który większość elit politycznych przejawia - powiedział w Polskim Radiu 24 Maciej kożuszek z "Gazety Polskiej". Gośćmi "Debaty poranka" byli także Sebastian Gajewski z Centrum im. I. Daszyńskiego i Jerzy Mosoń z Fundacji FIBRE.
2022-01-24, 10:25
Należy poważnie traktować informacje brytyjskiego wywiadu o rosyjskim zamiarze zainstalowania w Kijowie marionetkowego rządu na czele z byłym deputowanym Jewhenem Murajewem - oświadczył Mychajło Podolak z biura prezydenta Ukrainy. Podolak napisał w komentarzu dla agencji Reutera, że Ukraińcy mają wątpliwości, czy Murajew nie byłby zbyt "absurdalną postacią" wybraną przez Kreml na ukraińskiego przywódcę. Zaznaczył przy tym, że Rosja już wcześniej wybierała "drugorzędne postaci" na kierownicze stanowiska na zaanektowanym Krymie i w kontrolowanym przez separatystów Donbasie - pisze Reuters. Należy więc traktować te informacje poważnie - podkreślił Podolak.
"To dla Niemców skończy się źle"
- Putin jest zafascynowany od lat różnymi przywódcami świata, m.in. Adolfem Hitlerem, i fascynował się już dawno blitzkriegiem - wskazywał w rozmowie z Polskim Radiem 24 Jerzy Mosoń z Fundacji FIBRE. - Putin zdaje sobie sprawę, że gdyby chciał po Ukrainie pójść dalej na Zachód, czyli uderzyć w Polskę, to jedyny sposób, by uderzyć w Polskę w sposób łatwy i niskokosztowy, to blitzkireg, a do tego potrzebuje okrążyć nasz kraj z każdej strony - wskazał publicysta.
- Dlatego, aby pójść dalej na Zachód, Putin liczy na bezkrwawe przejęcie Ukrainy przez ustanowienie jakiegoś watażki, który będzie działał na jego korzyść, albo przez wojnę, w której nikt Ukraińcom nie pomoże i ta wojna będzie Rosję kosztowała jak najmniej. Niestety Niemcy mu w tym dzisiaj pomagają, blokując dostawy broni - czy to z Wielkiej Brytanii, czy Estonii. Jest to bardzo przykre i to dla Niemców skończy się również źle - podkreślił Jerzy Mosoń.
"Podejście trudne do zaakceptowania"
- Ten stan umysłu na Zachodzie jest rzeczywiście - z naszej perspektywy, biorąc pod uwagę nasz stosunek do Ukrainy i myślenie na temat zagrożenia niepodległości i suwerenności państw wyniesione z własnych doświadczeń - bardzo smutny - ocenił dr Sebastian Gajewski z Centrum Daszyńskiego.
REKLAMA
- Okazuje się, że nikt za Ukrainę nie będzie umierał, w przypadku rosyjskiej inwazji nikt nie będzie podejmował interwencji zbrojnej ani udzielał Ukrainie wsparcia militarnego. Można powiedzieć, że w oczach Zachodu (...) w jakimś sensie Ukraina jest stracona. Nikt nie będzie po Ukrainie płakał, bez względu na konsekwencje geopolityczne ewentualnej inwazji rosyjskiej. Podejście niemieckie, spójne z polityką Niemiec wobec Rosji i wobec Wschodu, (...) jest trudne do zaakceptowania, ale chyba na takim podejściu się skończy - przekonywał Sebastian Gajewski.
"Punkt widzenia większości elit"
- Niemcy blokują politykę całego Zachodu - wskazywał zaś w Polskim Radiu 24 Maciej Kożuszek z "Gazety Polskiej". - Jak zaczęły się rozmowy w lipcu 2021 na temat Nord Stream 2, to prezydent Biden mówił, że jego administracja jest ciągle przeciwna temu projektowi, ale mówił, że jego administracja konsultuje się z Niemcami w tej sprawie. Priorytetem polityki Bidena było to, by konsultować sprawy europejskie i europejską politykę wschodnią z Niemcami, z Berlinem - żeby zmienić ten zły paradygmat narzucony przez Trumpa, czyli skonfliktowania się z Berlinem. Pamiętamy, jaki festiwal miłości towarzyszył pierwszej wizycie Bidena w Brukseli - przypomniał.
- Okazuje się, że Olaf Scholz podobno nie chce spotykać się z Joe Bidenem, sytuacja się odwraca. Niemcy blokują de facto politykę całego Zachodu. Wypowiedź - już byłego - admirała głównodowodzącego marynarką [wojenną] Niemiec (...) [to] punkt widzenia, który przejawia większość elit politycznych - stwierdził Maciej Kożuszek.
Posłuchaj
W rozmowie więcej o bieżącej sytuacji politycznej w Polsce i na świecie. Zachęcamy do wysłuchania nagrania.
REKLAMA
Czytaj także:
- Słowa dowódcy marynarki wojennej Niemiec ws. Putina i Krymu. Prof. Musiał: to nie był wypadek przy pracy
- Sankcje przeciw Rosji. Blinken: jeśli użyjemy ich przedwcześnie, stracimy możliwość odstraszania
- "Oznaka nadmiernej ostrożności". Ukraińskie MSZ o ewakuacji rodzin dyplomatów USA
***
Audycja: "Debata poranka"
Prowadzący: Stanisław Janecki
Goście: Sebastian Gajewski (Centrum im. I. Daszyńskiego), Maciej Kożuszek ("Gazeta Polska"), Jerzy Mosoń (Fundacja FIBRE)
Data emisji: 24.01.2022
REKLAMA
Godzina emisji: 8.35
Polskie Radio 24, PAP/ mb
Polecane
REKLAMA